Paieška
 

Kodėl skauda nugarą ir kaip sumažinti skausmą?

Kodėl skauda nugarą ir kaip sumažinti skausmą?

– Kokių vaistų man išgerti, kad nustotų skaudėti nugarą? – vos peržengia kabineto slenkstį dažnai klausia pacientai laikydamiesi už juosmens ir tikėdamiesi staigaus pasveikimo. Tačiau ne viskas taip paprasta. Gydymo metodo ir medikamentų parinkimas priklauso nuo priežasčių, kurios sukėlė skausmą. Apie tai, kas dažniausiai sukelia nugaros skausmus ir kaip jų išvengti sutiko papasakoti sveikatos ir grožio klinikos Diaterapija masažo specialistas bei gydytoja reabilitologė Saulė Jasulaitienė.

Viena dažniausių ūminių ir lėtinių apatinės nugaros dalies skausmų atsiradimą lemiančių priežasčių yra nugaros raumenų silpnumas. Medicininiai tyrimai įrodė, kad pagrindinę jėgą stuburui suteikia jį supantys raumenys. Net menkas 2 kg svoris sulenktų stuburą, jei nebūtų atraminių raumenų. Tarp nugaros raumenų silpnumo ir skausmo yra abipusis ryšys. Skausmas riboja judesius ir silpnina raumenis, o tai didina spaudimą stubure bei stiprina skausmą.

Koks susirgimas vadinamas „ataugomis“?

Silpni nugaros raumenys yra viena iš svarbiausių priežasčių, atsakingų už vieno dažniausių nugaros skausmus sukeliančių susirgimų osteochondrozės (populiariai vadinamo „ataugomis“) vystymąsi . Pagrindinis šios ligos simptomas yra skausmas juosmens srityje, dažnai lydimas kitų simptomų, tokių kaip tirpimas, jutimų sutrikimo, skausmo plitimo į kurią nors koją. Išvertus iš graikų kalbos osteochondrozė reiškia kremzlės kaulėjimą. Vadinasi šis susirgimas yra susijęs su liguistais stuburo kaulinio ir kremzlinio audinio pokyčiais. Žinoma, kad stuburo lankstumą bei paslankumą lemia kremzlinė struktūra – tarpslanksteliniai diskai. Jeigu jie yra pažeidžiami, tai neišvengiamai sąlygoja ligos pradžią. Veikiami nepalankių faktorių tarpslanksteliniai diskai yra pastoviai traumuojami ir praranda savo funkcijas. Palaipsniui siaurėja tarpslanksteliniai tarpai. Tai sukelia amortizacijos sumažėjimą ir didesnį spaudimą stubure. Pakitus sąnariams (dėl tarpslankstelinių diskų pažeidimo) sumažėja stuburo judrumas. Skausmas atsiranda kai nervų šaknelės yra užspaudžiamos kaulinių stuburo struktūrų (slankstelių). Progresuojant osteochondrozei sukeliami negrįžtami stuburo pokyčiai.

Ligos vystymąsi įtakoja ne tik silpni juosmens raumenys, bet ir netaisyklinga laikysena, dažnas netinkamas krūvio paskirstymas keliant svorį (tai sukelia perteklinį spaudimą tarpslanksteliniams diskams ir ilgainiui juos traumuoja bei deformuoja) bei sutrikusi medžiagų apykaita organizme.

Kaip gydoma osteochondrozė?

Osteochondrozei gydyti taikomas kompleksinis tiek medikamentinis (priešuždegiminiai-nuskausminantys, raumenis atpalaiduojantys ir kiti vaistai), tiek nemedikamentiniai (masažas, fizioterapija, gydomoji mankšta ir kita) gydymo būdai.

Šios ligos gydyme svarbų vaidmenį vaidina gydomoji mankšta. Atsižvelgiant į sergančiojo būklę, pažeidimo stubure vietą skiriamas kompleksas pratimų sustiprinti nugaros raumenims. Gydomoji mankšta pagerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą raumenyse taip pagreitina gijimą ir sumažina skausmą. Jos pratimai daromi lėtai, be staigių judesių, geriausia prižiūrint kvalifikuotam specialistui.

Gydant osteochondrozę ypatingas dėmesys yra skiriamas ne tik gydymui, bet ir profilaktikai. Tam labai svarbu esant galimybei vengti stuburo perkrovų bei reguliariai treniruoti nugaros raumenis siekiant sutvirtinti „raumeninį korsetą“, kuris leidžia sumažinti spaudimą tarpslanksteliniams diskams. Taip pat rekomenduojama dieta su padidintu kalcio ir magnio kiekiu, normalus kūno svoris, bei taisyklinga kūno padėtis keliant svorį (prieš keliant didesnį rekomenduoja pritūpti, svorį laikyti arčiau kūno, jį kelti stojantis; reikėtų vengti didesnio svorio kėlimo vien pasilenkus).

Kaip pačiam sumažinti nugaros skausmą?

Esant ūmiam nugaros skausmui rekomenduojamas gulimas režimas (paprastai 1-2 dienos). Tačiau neverta piktnaudžiauti lova. Kai tik skausmas aprims, rekomenduojama keltis. Ilgalaikis gulėjimas lovoje (7 dienos ir ilgiau) ne tik nepagreitina gijimo, bet ir prailgina reabilitacijos trukmę.

Sumažinti ūmiam skausmui rekomenduojama šalčio terapija. Jos pagalba sumažėja tinimas ir raumenų tempimas skaudančioje vietoje. Per pirmąsias dvi dienas rekomenduojama 7-8 min. pamasažuoti skaudamą vietą ledo paketu.

Vėlesnėmis dienomis skausmą gali sumažinti šiluma. Rekomenduojama atsigulti ant krūtinės, po juosmeniu pasidėti pagalvę ir ant skaudamos vietos užsidėti šildyklę.

Svarbu atsiminti, kad nugaros skausmo priežastimi gali būti ne tik stuburo ligos, bet ir pilvo organų, inkstų, prostatos sutrikimai bei kiti susirgimai. Todėl kartojantis nugaros skausmams, būtina gydytojo konsultacija. Dauguma žmonių kenčiančių dėl nugaros skausmo bando gydytis savarankiškai ir pagalbos kreipiasi tik tada, kai skausmas tampa nepakeliams. Toks delsimas gali sukelti rimtų komplikacijų ir apsunkinti tolesnį gydymą.